Om oss

Sprida är en reklambyrå i Stockholm, som är extra duktig på läkemedel och hälsa. Vi startade vår verksamhet 1997 och har sedan dess ägnat dagarna åt att hitta rätt strategier, idéer, design och tekniklösningar åt en mängd intressanta företag inom olika branscher.

När det kommer till hälsa- och läkemedelsbranschen är det få som kan slå oss på fingrarna. Adderar man dessutom vår kunskap inom digitala kommunikationslösningar, så står vi ännu starkare inom området vi kallar health care. Men vi är mer än bara health care. Vi jobbar också med försäkringsföretag, återvinningsföretag, fackförbund och med turism. Vi tycker det är bra att blanda upp lite.

Låter det här intressant? Bra, då tycker vi att du ska höra av dig. Vi är alltid öppna för nya samarbeten.

Vad vi gör

Våra kunder

Falun Borlänge Regionen
Euro Accident
Roche
MSD
Merck Serono
IL Recycling
Gemensam Styrka
Actavis

utvalda case

Återvinningsbar.se - Digital söktjänst

Återvinningsbar.se

Digital söktjänst

Gs - Gemensam Styrka

GS - Gemensam Styrka

Branding/PR-/reklamkampanj

Gate2gmp - informationsfilm

Gate2gmp

Informationfilm

Toahjälpen - kampanj

Toahjälpen

kampanj

Ovesterin - Printkampanj

Ovesterin

Printkampanj

Oxyal - Integrerad kampanj

Oxyal

integrerad kampanj

MSD Kommunikation

MSD kommunikation

Webbdesign

Klämdagen - Facebook-applikation

Klämdagen

Facebook-applikation

Kontakta oss

Niklas Skoglund - VD & Projektledare

Niklas Skoglund

VD & Projektledare
+46 (0) 76 - 850 21 10
niklas@sprida.se

Erik Lilja - Copywriter & Projektledare

Erik Lilja

Copywriter & Projektledare
+46 (0) 76 - 850 21 08
lilja@sprida.se

Jessica Lundén - Art Director

Jessica Lundén

Art Director
+46 (0) 70 - 844 45 09
jessica@sprida.se

David Hebert - Digital Designer

David Hebert

Digital Designer
+46 (0) 73 - 691 75 12
david@sprida.se

Julia Rende - Grafisk Designer

Julia Rende

Grafisk Designer
+46 (0) 73 - 647 08 00
julia@sprida.se

Louise Candert - Medicinsk Skribent

Louise Candert

Medicinsk Skribent
+46 (0) 70 - 395 96 98
louise@candert.se

Praktikant - Sprida

Praktisera hos oss?

Maila
lilja@sprida.se

Besök oss

Adress: Skeppargatan 24, 114 52 Stockholm
T-bana: Östermalms Torg
Växel: +46 (8)  24 67 00

Karta Skeppargatan 24 Stockholm